Stajyer Avukat Muvafakatname Nedir?

Stajyer avukatların yanında staj yaptığı avukatın bazı işlerini yapabilmek için ilgili avukat tarafından yetkilendirildikleri belgedir.

Muvafakatnameyi kimler kullanabilir?

Avukatlık Kanunu 26. Madde hükmünde yer alan “…onun gözetimi ve sorumluluğu altında…” ifadesinden anlaşılacağı üzere muvafakatname stajyer avukatın yanında staj yaptığı avukat tarafından düzenlenebilir.

Stajyer avukatın bir avukatın yanında staja başlayabilmesi için ilk 6 aylık staj dönemini tamamlaması gerekir. Bu nedenle muvafakatname sadece ikinci 6 aylık dönemde olan stajyer avukatlar adına, yanında staj yapılan avukat tarafından düzenlenebilir.

Muvafakatname ile yapılabilecek işlemler nelerdir?

Sulh hukuk mahkemeleri ve sulh ceza mahkemelerinde yer alan muvafakatname veren avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girilebilir.

Muvafakatname veren avukatın icra müdürlüklerindeki işleri yürütülebilir.

Muvafakatname nasıl hazırlanır?

Muvvafakatname veren avukat, muvafakatname verilen stajyer avukatın isimleri baro ve sicil numaraları, muvafakatnamenin kapsamı yazılır. Muvafakatname veren avukat tarafından imzalanır.

Türkiye Barolar Birliğinin 2003/97 sayılı duyurusunda belirtildiği üzere muvafakatnameye baro pulu yapıştırılması gerekmemektedir.

Muvafakatname örneği

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir